Prolog Baja Szczecinek

Intensywne opady deszczu na szczęście okazały się przejściowe i nie popsuły ani ceremonii otwarcia rajdu Baja Szczecinek, ani prologu.

Prolog zlokalizowany został na terenie dawnego poligonu w Szczecinku i mierzył 4,13 km. To bardzo techniczna trasa – kręta, często prowadząca pomiędzy drzewami. Z pewnością wymagała skupienia. Mimo tego, średnia prędkość zwycięzcy w kategorii RMPST (trasę najszybciej pokonali Michał i Julita Małuszyńscy) wyniosła ponad 60 km/h.

Pierwsi pechowcy

Nie obyło się jednak bez przygód. Zaledwie kilometr pokonało auto Huberta i Dominiki Odejewskich – uszkodzenie krzyżaka na wale napędowym unieruchomiło pojazd, jest szansa na naprawę, ale wieczorem nie byliśmy pewni, czy zobaczymy sympatyczną ekipę na sobotnich oesach. Drobna usterka (brak wspomagania kierownicy) zaważyła również na wyniku Jacka Sobonia i Kacpra Jeneralskiego (Navara), dodatkowo ekipa popełniła falstart skutkujący minutą kary. Wierzymy jednak, że będzie to stanowiło tylko zachętę do szybkiej jazdy i odrabiania strat. Mniej szczęścia miał ekipa Marek Petters i Tomasz Kromski – w ich Can Amie uszkodzeniu uległ wahacz, przez co odpadło koło. Mimo krótkiej trasy część załóg jechała na kapciach. Ale – jak wiadomo – na prologu łatwiej rajd przegrać niż wygrać, więc nastawiamy się przede wszystkim na dynamiczną jazdę na poligonie Czarne.

Sytuacja w pucharach

W grupie RPPST Tomasz Gołka i Filip Gołka (Jeep) o ułamek sekundy wyprzedzili Janusza Ellerta i Tomasza Kwaśniewskiego (Toyota). Kierowca podkreślał, że pracował nad poprawą prowadzenia Jeepa i – jak widać – były to skuteczne działania. W pucharze Dacii bez zaskoczenia – na pozycji lidera znaleźli się Krzysztof Wicentowicz i Bartłomiej Boba. Załoga ta zapewniła już sobie końcowy sukces w pucharze, ale nie zamierza oddawać rywalom pola! W kategorii PPRB na czele tabeli znalazł się motocyklista Tomasz Dąbrowski przed kierowcą quada Q4 Arkadiuszem Lindnerem.

Pierwsza dziesiątka wybiera

Po prologu – tradycyjnie – czołowa dziesiątka cyklu RMPST wybierała pozycje startowe do sobotniej części rajdu. Spośród samochodów jako pierwszy na trasę wyruszy duet Miroslav Zapletal i Bartosz Momot, zaś tuż za nimi na trasie pojawi się załoga Małuszyńskich: Michał i Julita. Te dwie ekipy w klasyfikacji grupy T1 zgromadziły w sezonie 2018… dokładnie tyle samo punktów, w klasyfikacji generalnej różnica jest na tyle niewielka, że obowiązuje zasada „zwycięzca bierze wszystko”. Mamy nadzieję na piękną walkę na sobotnich oesach. Czy szybszy okaże się Mini John Cooper Works Rally rodzinnej ekipy czy też Ford F150 EVO czesko-polskiego duetu?

Plan na sobotę

To trzykrotne pokonanie odcinka specjalnego Czarne (65,3 km). Wszyscy zawodnicy (bez względu na grupę) mają do przebycia taki sam dystans. Start pierwszego zawodnika do odcinka o 7.45 (pierwsza pętla), następnie o 11.15 i 14.45. Ceremonia rozdania nagród – od 19.30 w parku serwisowym w Szczecinku.
Wyniki online: wyniki.pzm.pl
Wyniki oficjalne: www.baja2018.pl

Galeria w zakładce na górze strony.