Gmina Okonek – Na rajd, na grzyby, na ryby i…

Gmina Okonek – Na rajd, na grzyby, na ryby i…

Podczas pierwszego dnia Baja Szczecinek, 24.07., zawodnicy startujący w rajdzie dwukrotnie zmierzą się z 42-kilometrowym oesem na poligonie w Okonku. To wymagający, ale urokliwy odcinek, znajdujący się na terenie gminy Okonek, która jest Partnerem rajdu. Ale do Okonka warto przyjechać nie tylko na rajd – ta gmina to idealne miejsce dla miłośników grzybobrania, wędkowania czy plażowania, ale w gminie znajdują się także inne ciekawe obiekty i miejsca.

 

GMINA OKONEK

Informacje ogólne

Gmina Okonek położona jest na skraju Pojezierza Wałecko-Drawskiego. Jej głównymi atutami środowiskowymi są rzadko spotykane walory krajobrazowe, wynikające z urozmaiconej rzeźby terenu, obecności lasów, a także stojących i płynących wód powierzchniowych. Teren jest gęsto zalesiony, przeważają lasy sosnowe obfitujące w duże ilości grzybów. Okonek położony pośród lasów i jezior jest miastem idealnie nadającym się do aktywnego wypoczynku. Do tego celu swoją rolę bardzo dobrze spełniają jeziora: Bąk w Okonku z plażą miejską,  Leśne uważane za najciekawsze na tym terenie, jezioro Kacko w Pniewie oraz jezioro Brokęcino w Brokęcinie. Głównym ciekiem gminy jest Gwda oraz
jej dopływy: rzeka Czarna, Debrzynka, Chrząstawa i Szczyra, które zbiegają się w Lędyczku w miejscu o nazwie „Dolina Pięciu Rzek”.Na Gwdzie, 3,5 km od miejscowości Podgaje, znajduje się zbiornik wodny Grudna. Otoczenie akwenu jest wyjątkowo atrakcyjne dla zwiedzających, którzy gustują
w wysokich i miejscami urwistych skarpach. Przez Okonek przepływa rzeka Czarna, wokół której rozciągają się lasy iglasto-liściaste.

 

Informacje dot. zabytków, pomników przyrody, ciekawych miejsc:

1) Wieża Tecława, dawniej Bismarcka

Licząca 24 metry wysokości wieża znajduje się w miejscowości Okonek przy drodze krajowej nr 11
w kierunku Szczecinka.  Wzniesiona została na Górze Tecława na początku XX w. na cześć Otto von Bismarcka. Z jej szczytu rozciąga się widok na panoramę miasta i okolic. Przez długie lata pełniła ona funkcję widokową i obserwacyjną.

 

2) Pomnik w Podgajach – historyczne miejsce

Interesującym walorem krajoznawczym są również miejsca pamięci związane z II wojną światową, znajdujące się w miejscowości Podgaje oraz byłej wsi Grudna przy rzece Gwda. Na tym terenie miała miejsce jedna z najcięższych bitew, stoczona przez 1 Dywizję Piechoty im. T. Kościuszki na tzw. „pasie przesłaniania” Wału Pomorskiego. Niemcy pojmali wielu jeńców i zamknęli ich w pobliskiej stodole. Hitlerowcy dokonali okrutnego mordu, paląc żywcem 32 polskich żołnierzy. Obecnie miejsce to upamiętnia monumentalny pomnik o kształcie dwóch wydłużonych czasz betonowych, których ostre zakończenia skierowane są ku górze. Na jednej ze ścian wyryto nazwiska pomordowanych. Obok Pomnika stoi tablica, w której na kilku planszach przedstawiono opis walk o Podgaje i plan sytuacyjny umocnień Wału Pomorskiego.

3) Kościół w Brokęcinie

We wsi Brokęcino położonej 4 km od Okonka przy drodze krajowej Nr 11 znajduje się cenny zabytek – piękny drewniany kościół pw. Św. Kazimierza z końca XVI w. Budynek jest konstrukcją jedyną w swoim rodzaju, gdyż został zbudowany bez użycia ani jednego gwoździa. Budowla ta ma konstrukcję zrębową, zbudowana została w 1582 roku przez założycieli i właścicieli wioski. Ten wyjątkowy obiekt jest bardzo rzadkim przykładem architektury drewnianej (jedynym w powiecie złotowskim, a jednym z dwóch na Pomorzu Zachodnim). Jest zabytkiem klasy I. Do dzisiaj zachowały się również organy, które umieszczono w kościele w 1803r., barokowe epitafium z 1603r., ośmioramienny żyrandol z początku XX wieku oraz dwa świeczniki cynowe z 1599 r.

4) Kościół w Lotyniu

W odległości 8 km od Okonka w kierunku na Szczecinek, znajduje się szachulcowy kościół
pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lotyniu. Zbudowany został w 1734 roku – jest to zabytek II klasy. W jego wnętrzu znajduje się ołtarz ludowej roboty z XVIII, krucyfiks oraz ręcznie malowane witraże.

5) Wrzosowiska

W bliskim sąsiedztwie wsi Brokęcino znajduje się niepowtarzalny punkt widokowy przy rezerwacie przyrody „Wrzosowiska w Okonku”, wchodzącym w skład sieci „Natura 2000”. Punkt powstał w 2012 r. jako element udostępnienia terenów po byłym poligonie miejscowej społeczności. Jest ulubionym miejscem spacerów i wycieczek rowerowych wielu mieszkańców Okonka i okolicznych miejscowości.  Można  tu również skorzystać z wiaty rekreacyjnej przygotowanej zarówno do organizacji imprezy plenerowej, jak i kameralnego ogniska.  Po wejściu na punkt widokowy można podziwiać przepiękny widok na dawny poligon z kwitnącymi na fioletowo wrzosami.

6) Jezioro Bąk w Okonku

Jezioro Bąk to niewielki zbiornik, gdzie w sezonie letnim funkcjonuje miejsce wykorzystywane
do kąpieli, które w upalne dni przyciąga rzeszę plażowiczów. Walorem jeziora jest położenie
w niewielkiej odległości od centrum Okonka oraz dostępność linii brzegowej. W 2010 roku infrastruktura turystyczno-rekreacyjna nad jeziorem została zmodernizowana. Do dyspozycji wypoczywających jest boisko do plażowej piłki siatkowej, wiata rekreacyjna, wyremontowane zaplecze socjalno-techniczne oraz pływające pomosty. Obiekt jest monitorowany, a nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwają ratownicy wodni. Jest to miejsce godne polecenia do wędkowania oraz spędzenia wolnego czasu. W bezpośrednim sąsiedztwie jeziora przebiega szlak pieszo – rowerowy „W Dolinie Pięciu Rzek”.

 

7) Park Owadów w Lubnicy

We wsi Lubnica, położonej nad rzeką Gwdą, funkcjonuje atrakcja regionu Rodzinny Park Rozrywki „Owadogigant”. To malowniczo położone miejsce, gdzie w otoczeniu przyrody, lasów i rzek można wspaniale spędzić czas. Park Owadów to kompleks edukacyjno-rekreacyjny, gdzie można spotkać realistyczne modele owadów, wykonane w gigantycznym powiększeniu. Na początku XX wieku powstała tu elektrownia wodna, w której teraz mieści się restauracja „Stary Młyn” wraz z bazą noclegową. Budynek i wnętrze zostało odrestaurowane z zachowaniem starych elementów, co dodaje urokliwego klimatu. Szczególnego charakteru temu miejscu dodaje również przepływająca bezpośrednio przy Parku rzeka Gwda. Dolina rzeki Gwdy jest obszarem chronionego krajobrazu, który wyróżniania się walorami przyrodniczymi, krajobrazowymi oraz zróżnicowanym ekosystemem. Teren Parku znajduje się w tzw. otulinie rezerwatu cisów. Jest to idealne miejsce na aktywny wypoczynek oraz lekcję biologii w terenie. Park zapewnia wiele atrakcji zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Jest to również idealna baza wypadowa na spływy kajakowe, których organizacja należy do atrakcji tego miejsca.

 

Po więcej informacji na temat Gminy Okonek zapraszamy na stronę: http://okonek.pl/